Epoksi reçineler yapı endüstrisinde uzun yıllardır kullanılır. Son yıllarda epoksi reçinelerinin hobi ve sanat alanında kullanımı giderek artmaktadır. Epoksi reçine ve sertleştirici olmak üzere iki bileşenden oluşur. Her reçine sisteminin kendine ait karışım oranları bulunmaktadır. Karışım oranları doğrultusunda karıştırılarak uygulanmaya hazır hale getirilir. Sıvı olarak hazırlanmış epoksi karışımı yüzeye uygulanarak kullanılmaktadır. Gerekli durumlarda üst üste uygulama yapılabilir. Epoksi reçineler kuruduktan sonra yüksek fiziksel ve mekanik mukavemete sahiptir ve kimyasallara karşı yüksek direnç gösterir.

 

Epoksi reçinelerin temizlenmesi oldukça kolaydır. Epoksi kaplamalar oldukça hijyeniktir ve  anti bakteriyel özellik gösterir. Uygulandıkları alanda tozuma yapmamaktadır, bu yüzden tozumanın istenmediği ortamda epoksi kaplamalar tercih edilir. Epoksi kaplamalar uygulandığı yüzeylere estetik görünüş, parlaklık ve koruma sağlamaktadır.

Şeffaf epoksi reçineler sanat ve hobi alanında kalıplama, modelleme, kaplama, koruyucu ve vernik olarak çeşitli uygulamalarda kullanılabilir.  Epoksi reçineler  pigment, boya gibi renklendiriciler ile kolaylıkla renklendirilebilir. Bu özelliği sayesinde sanat alanındaki çeşitli uygulamalarda kullanılabilmektedir.